Beralb SH.A (%50 Ortak)

Beralb Sh.A, Arnavutluk’ta madencilik faaliyetleri yapmak, geliştirmek, modernize etmek ve jeolojik çalışmalar yaparak ülkenin maden rezervlerini arttırmak maksadı ile Tiran Bölge Mahkemesi’nin 26.02.2001 tarihli, Nr.25300 numaralı kararı ile kurulmuştur.

Arnavutluk’ta kurulu olan Beralb Sh.A hisselerinin sahipleri Türkiye’de cevher ve metal ticaretinin lider firması olan Ekin Maden Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile dünyanın bakır üretimindeki lider firmalarından olan Jiangxi Copper Company Limited firmalarıdır.

Beralb Sh.A, Arnavutluk Özelleştirme Bakanlığı ile 02.04.2001 tarihinde imzalanan imtiyaz sözleşmesiyle devlet şirketi Albbaker’in sahibi olduğu Munella, Lak Rosh ve Karma maden ruhsatları ile Fush Arres ve Karma Flotasyon Tesisleri’ne sahip olmuştur.
02.04.2001 yılında imzalanan imtiyaz sözleşmesinin süresi ilk verildiğinde 30 yıl olup, Beralb Sh.A Şirketi’nin yapmış olduğu ciddi yatırımlarla ülke madenciliğinde lider konuma gelmesi sonrasında, 27.04.2017 tarihinde sözleşmenin süresi 12 sene uzatılmış ve bitiş tarihi 31.12.2043 olarak tescil edilmiştir.

Beralb Sh.A Şirketi; Munella, Lak Rosh, Karma Madenleri’ne ve Fush Arrez Flotasyon Tesisi’ne $120 milyon yatırım yaparak ülkenin ve bölgenin en önemli maden şirketi konumuna gelmiştir.

2001-2019 yılları arasında bakır madeni üretimini 80.000ton/yıl seviyesinden 600.000ton/yıl seviyelerine çıkarmıştır.

Kuzey Arnavutluk’ta (Mirdita Bölgesi), 500 çalışanı ile bölgede istihdamın ve ekonominin canlanmasının en önemli unsuru olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

7.02.2014 tarihinde Arnavutluk Enerji Bakanlığı’nın ihaleye çıkardığı ve Mirdita Bölgesi’nin potansiyeli yüksek maden sahaları olan Qaf Bari, Tuç, Paluce ve Fushe Arresi Bakır Madenleri’nin ruhsatlarına ihale yolu ile sahip olmuştur.

Böylelikle Beralb Sh.A’nın sahip olduğu maden ruhsat sayısı yediye yükselmiştir. Bu yedi madenin toplam jeolojik rezervi, yaklaşık %1,45 Bakır ve 11 milyon ton bakır cevheri olarak hesaplanmaktadır.

Beralb Sh.A, Arnavutluk’un bakır endüstrisindeki öncü yatırımcısıdır. 2019 yılında Qafe Bari Madeni’nin açılması ve üretime alınması kararı doğrultusunda çalışmalar başlamıştır. İlk etapta $2 milyon, maden tam devreye girdiğinde ise $6 milyon yatırım yapılmış olacaktır. Yeni açılan madende 150 personel istihdam edilecektir.

Maden arama ve geliştirme faaliyetleri sırasında önceliğimiz insan ve doğadır. Faaliyetlerimiz sırasında kısa ve uzun dönem istihdam olanakları oluşturmaya, lojistik ve tedarik ihtiyaçlarımıza da bu çerçevede öncelik vermeye özen göstermekteyiz. Halen arama programında 40 personelimiz sahada ve ofiste çalışmaya devam etmektedir. Projenin üretim aşamasına geçmesi ile 350 kişiye istihdam olanağı sağlanacaktır.

Beralb Sh.A, bölgede sosyal projelere verdiği destekler ile de ön plana çıkmaktadır.