Yurt İçi

Esen Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ekin Maden Ticaret ve Sanayi A.Ş., Türkiye madenciliğinde üretim ve arama faaliyeti konusunda son yıllarda önemli bir çıkış yapan Esen Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin %50 hissesine sahiptir. Esen Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin diğer ortağı ise Gümüştaş Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’dir.
Esen Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ana faaliyet konuları maden üretimi ve arama çalışmalarıdır.

I)Bolkan Maden İşletmesi:

Niğde Ulukışla Ali Hoca ve Horoz köyleri sınırları içerisinde bulunan İR.35548 numaraları sahada Altın ve Gümüş içeren cevher üretimi yapılmaktadır. Uretilen cevherler Esen Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin diğer ortağı olan Gümüştaş Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait maden zenginleştirme tesisinde işlenip metal Altın-Gümüş (Dore Altın) elde edilerek iç piyasaya satılmaktadır.

II)Bitlis / Mutki Yazıcık Maden Sahası:

Rezerv geliştirme ve yatırım aşamasında olan Bitlis / Mutki Yazıcık Maden Sahası’nda toplamda 45.000mt sondaj yapılarak 1.250.000wmt görünür rezerv tespit edilmiştir.
Tespit edilen rezervin tenörleri;
%1,10 Cu
%0,45 Ni
1,38ppm Pt
3,47ppm Pd
242ppm Co
0,25ppm Au

III)Ordu / Bayramlı Maden Sahası:

Doğu Karadeniz’de bulunan Ordu Altınordu Bayramlı Köyü mevkii ve Kabadüz ilçesi Gürpınar-Yeşilada Köyü mevkiinde Esen Madencilik A.Ş.’ye ait iki adet ruhsatlı maden sahası bulunmaktadır.

Bölgede bulunan Bakır, Kurşun ile Çinko yatak ve zuhurları, Ust Kretase yaşlı volkanik kayaçlar içinde genellikle D-B ve/veya GB-KD doğrultulu fay zonları boyunca dik ve dike yakın eğimle gelişmiş damar tipi oluşumlardır.
Maden arama ve geliştirme faaliyetleri sırasında önceliğimiz insan ve doğadır. Faaliyetlerimiz sırasında kısa ve uzun dönem istihdam olanakları oluşturmaya, lojistik ve tedarik ihtiyaçlarımıza da bu çerçevede öncelik vermeye özen göstermekteyiz. Arama programında 40 personelimiz sahada ve ofiste çalışmaya devam etmektedir. Projenin üretim aşamasına geçmesi ile 350 kişiye istihdam olanağı sağlanacaktır.